neděle 26. června 2016

Pravé podkrkonošské kyselo


U nás na chalupě v Krkonoších všude voněl pendrek a anýz. Dnes už vím, že důvodem byla čechřice vonná, rostoucí všude kolem pramenu pod modřínem. Tam jsme si každé ráno a večer čistili zuby, v košilích od babičky, na které jsme si vyšili každý svůj monogram. I brácha. I čtyři bratranci. 

V malé vesničce, kde stále ještě žili původní obyvatelé Krkonoš, jsme se brouzdali vysokou trávou, sbírali lesní jahody vedle koberců mateřídoušky, chodili na houby (které babička nikdy neviděla, ani když jsme je před ní schválně nastražili) a trávili jsme tak v podstatě každé prázdniny. Když babička vařila, chodili jsme k nedalekému potoku, kde rostly křemenáče. Občas měly klobouk jak naše malé hlavy a my jsme se v potoku vždycky ráchali a stavěli hráze, dokud nás nezačalo zábst. To jsme se pak vraceli do naší červené roubenky se zvoničkou, kde na starých kamnech babička kouzlila dobroty, jako třeba borůvkové knedlíky nebo pravé, poctivé podkrkonošské kyselo, na které vám dám recept. 

Budu se asi opakovat: receptů na kyselo je mnoho. Vyzkoušela jsem hodně variant téhle polévky a žádná jiná se ani nepřiblížila téhle verzi od babičky. Nevím, kde babička dostala recept. Možná, že od Milušky, staré paní, která žila v chaloupce přes údolí a my jsme si k ní chodili kupovat vajíčka a brambory. Což ve spojení s cibulí, žitným kváskem a lesními houby jsou v podstatě všechny ingredience na kyselo. 


Potřebujeme (na cca 3 litry):



  • 7-8 větších brambor
  • 5 vajec
  • 300 ml žitného kvásku
  • houby (cca jako na fotce, nebo 2 hrsti sušených)
  • 2 cibule
  • sůl
  • kmín
  • máslo/sádlo/olej na smažení cibulky



Jak na to:

 Oloupeme a nakrájíme brambory na menší kousky. Houby očistíme a pokrájíme.


Do hrnce nalijeme cca 3 litry vody, přidáme nakrájené brambory, houby a cca 2 čajové lžičky soli a 1 lžičku kmínu. Vaříme, dokud nejsou brambory hotové.


TOHLE ROZHODNĚ NEDĚLÁME!!! Udělá to nechutné cucky. Fakt...


Místo toho si odebereme cca 300 ml horké vody z vývaru a přidáme ho ke kvásku, za stálého šlehání metličkou. Tímhle drátěným, prostě. Tuhle směs můžeme bez obav nalít do hrnce s brambory a houbami, jen stále mícháme, dokud nemáme pocit, že je to už v pohodě. Což je tak asi minuta, podle toho, jak moc jste nervák. Necháme krátce přejít varem a vypneme. 


Cibuli nakrájíme na jemno a na másle/sádle/oleji osmažíme dozlatova. 


Přidáme pět vajec, opět nějaký ten kmín a sůl, podle chuti. Uděláme něco, jako míchaná vajíčka. 


A pak to prostě smícháme dohromady a dochutíme - většinou solí. 


Upozorňuju, že kyselo je nejlepší druhý den. Vlastně klidně i třetí. Můžete ho jíst hned, určitě, ale mnohem větší grády má odleželé. Ideálně si ho udělejte v Krkonoších, sedněte si na zápraží chalupy a dívejte se do údolí. A pozdravujte ode mě Krakonoše, ten ho taky rád.

H.


Žádné komentáře:

Okomentovat