Chtěla jsem původně napsat o trošku lákavější nadpis. Něco jako svěží, detoxikační, zelený jarní smoothie, co Vám nevysaje vápník. To všechno tenhle drsňák totiž splňuje. Ale je neděle večer a v jednoduchosti je prý krása. Takže jarní smoothie.
Určitě jste si už všichni všimli, jak venku všechno pučí, raší a roste obrovskou rychlostí. Naše zahrada se proměňuje mílovými skoky a jsem si téměř jistá, že kdybych mohla u rostlin sedět celé dny, vyloženě bych je viděla růst před očima. V přírodě se nám tedy objevuje nepřeberné množství volně rostoucí zeleniny. Některá je známá a moderní, jako třeba medvědí česnek (který ale nemůžu na jičínsku zaboha objevit - poraďte!) a některá lehce opomíjená, zato však mnohem dostupnější. Zelené suroviny na dnešní smoothie jsem si natrhala na zahrádce a vy je tam při troše štěstí budete mít taky.
Potřebujeme:
- jedno velké jablko či několik malých (případně jakékoliv jiné ovoce)
- 10 listů pampelišky
- 5 listů šťovíku
- 3-4 výhonky kopřivy
- 4 lístky jahodníku
- 2 lžíce máku
- cca 500 ml vody
Jak na to:
Jednoduše. Všechny suroviny (kromě máku) umyjeme, jablkům vykrájíme jadřince a vše umixujeme dohladka. Pijeme a jsme překvapeni, jak dobře to chutná.
Co z toho budeme mít:
Jablka jsou pro nás v tomto podnebném pásmu přirozené (a stále ještě sezónní) ovoce. Jedno z lidových mouder říká, že jablko denně odhání doktora. Mají asi milion úžasných zdravotních účinků a kdo si chce o nich přečíst více, zkuste to třeba zde. Vyjmenovat všechny by vydalo na... no, přesně na článek tak dlouhý, jako je v odkazu.
Pampeliškové listy jsou výborné na trávení, na játra a tvorbu žluči (po dnešním výtečném vepřo-knedlo-zelo od tchýně ideální :)). Jsou celkem hořké, ale ve smoothie se to úplně ztratí, tudíž doporučené denní množství (cca 10 listů) do sebe dostanete, ani nebudete vědět jak. Pampeliška má opět hromadu a hromadu super účinků, obecně má pročišťující účinky a pomáhá játrům, slezině a ledvinám.
Jahodníkové listy (musíte použít lesní jahody) pomáhají při nemocech cév, detoxikaci, pomáhají trávení a samozřejmě čistí krev. Sbírají se čerstvé, než rostlina začne kvést, tudíž nyní :)
Šťovík určitě všichni známe z dětství, kdy jsme se ksichtili při jeho kyselé chuti. Obsahuje velké množství vitaminu C a kromě klasické detoxikace se používá i pro své močopudné účinky (a obecně léčí močové ústrojí). Nicméně jeho konzumace je vhodná zkombinovat s potravinou, která obsahuje hodně vápníku a proto tu máme mák, který obsahuje několikanásobné množství vápníku, než mléčné výrobky.
Jarní zeleninu použitou v tomto smoothie dovršuje kopřiva, která se používá také snad úplně na vše. Výčet jejich léčivých účinků by vydal snad na samotnou knihu a opět ve zdrojích najdete odkaz pro zjištění těchto informací :) Pokud vás trápí v podstatě cokoliv, kopřiva vám může pomoci, ať se jedná o problémy zdravotní či kosmetické.
Takže to všechno zmixujte a na zdraví :)
♥ H.
ZDROJE:
http://www.magazinzdravi.cz/jablko-20090121
http://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/137-pampeliska-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
http://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1037-stovik-kysely-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti